کابینت آزمایشگاه

 

 در میزبندی یا سکوبندی ازمایشگاه ( کابینت آزمایشگاهی) حتما باید به چیدمان و نوع کابینت ها بسیار توجه داشت.

- کابینت آزمایشگاهی  دارای 2 مدل مختلف زمینی و دیواری است.


- کابینتهای زمینی از جنس ام دی اف  یا پی وی سی ضد اب، یراق الات مرغوب ، بصورت پیچ و مهره ای در ابعاد و مدل های مختلف می باشد.


- کابینهای دیواری با درب شیشه ای ، از جنس ام دی اف و مطابق با طرح و نیاز کاربران ازمایشگاه طراحی و اجرا می گردد.

 

ابعاد مختلف یونیتهای زمینی:

 

ابعاد جنس نوع یونیت ردیف
ارتفاع*عرض*طول
45*49*70 MDF یونیت تک درب 1
90*60*70 MDF یونیت دو درب 2
45*49*70 MDF یونیت تک درب تک کشو 3
90*60*70 MDF یونیت دودرب تک کشو 4
90*60*70 PVC یونیت دودرب زیر سینکی 5
45*49*70 MDF یونیت سه کشو 6
45*49*70 MDF یونیت 4 کشو 7
90*49*70 MDF یونیت 5کشو 8
90*35*70 MDF یونیت دیواری 9

 

 

کابینت آزمایشگاهی:
کابینت آزمایشگاهی یکی از وسایل مورد نیاز و ضروری برای هر محیط صنعتی، پزشکی و آزمایشگاهی می باشد. کابینت ها علاوه بر کاربرد، زیبایی خاصی را به محیط می دهد. از کابینت آزمایشگاهی برای نگهداری مواد آزمایشگاهی استفاده می شود. علاوه بر آن بسیاری از کانال ها و دریچه و تاسیسات درون این کابینت ها تعبیه می شوند و از این طریق دسترسی به آن ها امکان پذیر می شود.
بدین ترتیب محیط مطلوبی را برای کار در فضای آزمایشگاه فراهم ایجاد می کند. میزبندی آزمایشگاه جزو ایتم های کاملا تخصصی در آزمایشگاه محسوب میشود که متاسفانه کمتر به ان توجه می شود
برای استحکام بیشتر در محیط های صنعتی از بدنه های فلزی استفاده می شود و پرکاربردترین آن ها استیل ضد زنگ(استنلس) می باشد و معمولا از پوشش های رنگی الکترواستاتیک در آن ها استفاده می شود. کابینت آزمایشگاهی در این محیط ها معمولا دارای سکو نیز می باشد. بدین ترتیب کارآیی و فضاسازی افزایش می یابد و می توان از محیط بیشتری استفاده کرد.
کابینت آزمایشگاهی نیز توسط بسیاری از شرکت ها و سازندگان تولید می شود. و بسته به نیازهای متفاوت نیز در طرح ها، اندازه ها و شکل های مختلفی موجود هستند. در نسل جدید کابینت های مخصوص آزمایشگاه زیباسازی نیز مورد توجه واقع شده است و به شکل های متنوع و گوناگونی موجود هستند. علاوه بر زیبایی، با توجه به فضا و کاربرد ساخت کابینت آزمایشگاهی متفاوت است و می تواند به صورت های موازی، یک در میان، دو طرفه و... در محیط قرار گیرند.
در ساخت پوشش های سطح و رویه ی کابینت آزمایشگاهی معمولا از مواد ضد زنگ و ضد اسید ساخته می شود که در صورت بروز حادثه و یا روان شدن ماده ای اسیدی و خورنده آسیبی به کابینت وارد نشود. جنس سنگ به کار رفته در کابینت آزمایشگاهی بسته به نیاز و میزان مقاومت مورد نیاز می تواند گرانیت، استیل و سرامیک و یا... باشد.
کابینت آزمایشگاهی دارای تجهیزات زیادی هستند. معمولا بنابر استفاده می تواند دارای درهای شیشه ای و یا حتی فلزی باشند. در بسیاری از آن ها لامپ فلورانس به کار می رود تا به کارکنان در وضوح دید بیشتر کمک کند. طراحی کابینت آزمایشگاهی به شکلی است که می توان در آن ها خروجی آب، برق و گاز تعبیه کرد.
کابینت آزمایشگاهی می تواند علاوه بر تامین نیاز به عنوان کمد و نگهدارنده، به عنوان سکواستفاده شود و از آن برای اتصال لوله ها استفاده کرد. کاربرد دیگر کابینت های مورد استفاده در آزمایشگاه ها میز شست و شو می باشد که معمولا از جنس سرامیک و یا گرانیت می باشند. کابینت آزمایشگاهی به صورت دیواری نیز دارای طبقات قابل تنظیم می باشد و نسبت به سایر مدل های کابینت مقاوت بیشتری دارند.
معمولا کابینت آزمایشگاهی به گونه ای طراحی می شود که بتوان مواد مختلف را روی آن وزن و اندازه گیری کرد. ساخت کابینت باید به نحوی باشد که با توجه به حساسیت و دقت در اندازه گیری مواد، هیچ گونه ارتعاش و لرزشی را به ترازو منتقل نکند و روی ضربه گیر قرار می گیرد. همچنین از سنگی ایمن همچون گرانیت در روی کابینت استفاده می شود و مقاومت کابینت آزمایشگاهی را بالا می برد. 

کابینت بندی یا میزبندی آزمایشگاه بسیار می تواند در انجام ازمایشات کاربران ازمایشگاه موثر باشد.